MSI Grafik Kartı Incelemesi 2GB 4GB RBG Kontrolü

MSI Grafik Kartı Incelemesi 2GB 4GB RBG Kontrollü Bilgisayarınızda ve Dizüstü Bilgisayar ınızda Yüksek Teknoloji Oyunlarının Keyfini Çıkarmak.

Hepimiz bir Nvidia RTX 3090 veya AMD RX 6900 XT alabilmeyi dilemekle birlikte, rütbe ve dosya PC oyuncuları RTX 3060 Ti gibi daha uygun fiyatlı ve dünyaca ünlü seçeneklerle daha çok ilgileniyoruz.

MSI Grafik Kartı Incelemesi 2GB 4GB RBG Kontrolü

Nvidia RTX 3060 Ti Founders Edition kartını burada PCG’de zaten kontrol ettik ve nesil performans artışı ve genel özelliklerinden etkilendik.

Yine de iyileştirme için her zaman yer vardır ve burada sahip olduğumuz MSI RTX 3060 Ti Gaming X Trio kartındaki gibi birinci sınıf iş ortağı kartlarından bunu beklemeye başladık.

Mutlak bir kart canavarı. Giriş seviyesi kartlara göre prime değer mi?

RTX 3060 Ti, Nvidia RTX 3070 ile pek çok ortak noktayı paylaşıyor. RTX 3070’in 5,888’ine karşı 4,864 etkin çekirdekli GA104 GPU’nun kısaltılmış bir versiyonunu kullanıyor.

İkisi de 8GB 14Gbps belleği paylaşır ve elbette gelişmiş ikinci nesil ışın izleme desteği, DLSS ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm Ampere özelliklerine sahip olursunuz.

RTX 30 serisi mimarisinin özelliklerine ve teknolojisine daha yakından bakmak için lansman makalemize göz atın.

MSI GeForce RTX 3060 Ti Gaming X Trio’nun kendisine geçersek – 10 kat daha hızlı olduğunu söyleyin – ilk görünen şey onun büyüklüğüdür.

Tri Frozr soğutucusu, RTX 3080 Gaming X versiyonunu çok daha yüksek TDP’si ile soğutmak için kullanılanla aynıdır, bu nedenle bu daha az talepkar GA104 GPU’yu soğutmaktan fazlası olduğunu biliyoruz.

Bu, 323 mm x 140 mm x 56 mm boyutlarında üç yuvalı bir kart olduğundan, kasanıza sığacağından emin olmanız gerekir. Kartın kenarı boyunca düzgün bir RGB ışık çubuğu, yanan bir MSI logosu ve fan muhafazası boyunca uzanan başka bir şerit elde edersiniz. Güzel bir kart.

489 $ ‘da, daha ucuz Founders Edition ve referans kartlarına göre oldukça yükseliyor, ancak sırasıyla Asus ve Gigabyte’dan Strix veya Aorus gibi diğer üst düzey kartlarla uyumlu değil.

Bununla birlikte, MSI RTX 3060 Ti, 8 fazlı VRM ile çok büyük ve şaşırtıcı derecede seyrek bir PCB’ye sahiptir. Bu dördüncü kademe Amper GPU ile Yıldırım benzeri bir VRM’ye gerçekten gerek yok.

1.830 MHz’lik bir artırma saatine sahiptir, ancak onunla madencilik yapmadığınız veya hava akışının zayıf olduğu bir durumunuz olmadığı sürece resmi saatlerin hepsi önemsizdir.

Kartın TDP’si, RTX 3060 Ti Founders Edition’ın 200W’ına kıyasla oldukça yüksek bir 240W’a yükseltildi.

Nvidia yerleşik kartlarda bulacağınız tescilli 12 pimli güç konektörü, bir çift standart 8 pimli PCIe konektörü lehine çıkarılmıştır.

Bu, 12 pimli konektörün merkezi yerleşiminden hoşlanmayan takıntılı kablo yöneticileri için iyi bir şey olabilir.

Kart, üç DisplayPort 1.4a ve tek bir HDMI 2.1 bağlantı noktası dahil olmak üzere artık tipik bir dizi görüntü çıkışına sahiptir. Gerçekten VirtualLink’e ihtiyaç duyan çünkü Type-C USB, Ampere neslinden çıkarılmıştır.

Ancak günün sonunda en önemli olan performanstır ve RTX 3060 Ti, yalnızca RTX 2060’a değil, RTX 2070 ve RTX 2080’i ve bu konuda Süper modelleri geride bırakır.

 Aslında sadece RTX 2080 Ti, tüm Turing nesil GeForce kartlarından daha hızlıdır. MSI Gaming X, reklamı yapılan 1.830MHz artırma saatiyle alay ediyor.

Tam yükte 10 dakikadan fazla çalıştıktan sonra, kart açık bir test tezgahında da olsa 1.930 ile 1.970 MHz arasında tutarlı bir hızlandırma saatine yerleşti.

MSI RTX 3060 Ti Gaming X Trio Benchmarks Review

MSI’ın Gaming X Trio seçenekleri genellikle satın alabileceğiniz en sessiz grafik kartı modelleridir. RTX 3060 Ti aroması bu trendi sürdürüyor.

Test sistemimizdeki diğer fanların ve AIO pompasının sesleri üzerinden duyulamaz ve bu düşük gürültü seviyelerini performanstan bir nokta ödün vermeden yönetir.

Bu soğutucunun çok daha sıcak bir RTX 3080 GPU’yu kolayca evcilleştirebileceğini biliyoruz, bu nedenle 100 W daha az güç gerektiren bir GA104 GPU’yu soğutmakla görevlendirildiğinde, bu gerçekten parkta bir yürüyüş.

Sessizlik öncelikler listenizde yüksekse, daha iyisini yapmak zor olacaktır.

Hızlı bir hız aşırtma testi, 2.020 ile 2.050 MHz arasında tutarlı bir hız aşırtma saatiyle sonuçlandı.

Bu fena değil, ancak modern GPU’ların güç bütçeleri dahilinde bu kadar etkili bir şekilde artırma biçimleri göz önüne alındığında, yaklaşık% 5’lik bir performans kazancı gerçekten buna değmiyor gibi görünüyor.

Ayrıca bellekte kolaylıkla 2.000MHz’e ulaşabilir (veya varsayılan 14Gbps’den 16Gbps’ye kadar) MSI Grafik Kartı Incelemesi.

Ekstra performans açısından ne kadar alakalı olsa da, buna zaman ayırırsanız daha fazlası mümkündür.

1440p’de oyun oynuyorsanız ve yüksek ayarlarda oynamak için bir kart arıyorsanız, RTX 3060 Ti harika bir seçenektir. Maksimum ayarlarda ve 4K çözünürlükte Cyberpunk 2077 gibi bir şey bunun ötesinde olacak, ancak bu, piyasadaki hemen hemen her kartın ötesinde.

Ama en azından ışın izleme ve DLSS etkinken oynayabilirsiniz. Bunlar, şu anda AMD kullanıcıları için mevcut olmayan şeylerdir.

Cyberpunk 2077 gibi çarpıcı bir oyuna baktığınızda, ışın izlemeyi gerçekten temel bir PC grafik teknolojisi olacağı bir eşiğin üzerine iten “öldürücü uygulama” olduğunu düşünüyorsunuz.

Işın izleme artık sadece harika bir bonus teknoloji değil. Evlat edinme ancak buradan artacaktır.

Yine de, piyasaya çıktığında AMD ve yeni konsolların nasıl göründüğüne bakalım MSI Grafik Kartı Incelemesi.

Bu yorum artık yoldan çıktığına göre, MSI Gaming X Trio’ya geri dönelim. Çok daha büyük soğutucusu, termal ve gürültü seviyelerinin giriş seviyesi RTX 3060 Ti kartlara göre büyük ölçüde iyileştirildiği anlamına gelir, ancak daha sonra 70 $ veya daha fazlasına mal olur.

Ayrıca dikkate alınması gereken güç tüketiminde 40W artış var. Fazladan paraya değip değmeyeceği size kalmış.

Piyasadaki bu konumda, bu tür fiyat primi, premium RTX 3080’ler için ekstra yüzlerce dolar ile karşılaştırıldığında o kadar sert değildir, ancak kısıtlı bir bütçeniz varsa, büyük bir fark yaratabilir.

Bir de çetrefilli bir mevcudiyet sorunu var. Nvidia’nın RTX 30 serisi ve daha da büyük ölçüde AMD’nin RX 6000 serisi kartları, zayıf veya hiç olmayan stok seviyelerinden muzdariptir.

Bir GPU’nun stoklara girmesi için aylarca beklemek kabul edilemez. Öyleyse, satın aldığınız kart, sayfada olduğunuz andan itibaren stokta olana inebilir.

Yine de sonsuza dek sürmeyecek ve MSI RTX 3060 Ti Gaming X harika, tıknaz bir karttır ve sessiz çalışmaya ve birinci sınıf orta sınıf performansa değer veren kullanıcıları hedefleyen bir karttır.