Laptop Mouse Calısmıyor – Reasons Why Mouse Not Working

Laptop Mouse Calısmıyor Başlıca Nedenler Nelerdir ve Bu Sorunu Nasıl Çözebilir ve Düzeltebilirsiniz. Laptop Mouse Not Working Faresinin Neden Çalışmadığını Öğrenin.

Laptop Format Atma Dokunmatik yüzey asırlık bir özelliktir ve dizüstü bilgisayarda fare kontrolüne standartlaştırılmış bir alternatif olarak işaretleme çubuğunun yerini çoktan almıştır.

Laptop Mouse Calısmıyor - Reasons Why Mouse Not Working - Games Cheats Blog

Ancak, hareket halindeyken veya başka bir durumda, elinizin altında yedek bir fareniz olmadığında dokunmatik yüzeyiniz çalışmayı durdurursa, işiniz bitebilir.

Henüz sadece bir klavye ile Windows’u kullanmak için kendinizi eğitmeye başlamayın. Arızalı bir dokunmatik yüzeyin nasıl düzeltileceğine ilişkin ipuçlarımız burada.

Laptop Farenin Çalışmamasının Nedenleri

Dokunmatik Yüzey Ayarlarını Açın

Açık görünebilir, ancak dokunmatik yüzeyinizin Windows ayarlarından açılmama olasılığı vardır.

Neyse ki, pc mouse çalışmıyor Windows dizüstü bilgisayarların Windows 10 Ayarları uygulamasında gizlenmiş özel bir Dokunmatik Yüzey ayarı vardır.

Laptop Mouse Calısmıyor Dokunmatik yüzeyinizi etkinleştirmek için, Windows Tuşu tavuk tipi Dokunmatik Yüzeye basın ve “Dokunmatik yüzey ayarları” na gidin.

Buraya geldiğinizde, dokunmatik yüzey düğmesinin “Açık” olarak ayarlandığından emin olun. Ayrıca, tuhaf bir nedenle imleç hızının “0” olarak ayarlanmadığından emin olun.

HP Dokunmatik Yüzey Çalışmıyor

Windows 10’un daha yeni sürümlerinde özellikle HP dizüstü bilgisayar kullanıcılarını etkileyen bir sorun var.

Bazı cesur kullanıcılar, sorunun güncel olmayan seri IO sürücülerinden kaynaklandığını gördü.

Önce en son IO sürücülerini indirip yüklemeniz gerekir. Başlamak için HP sürücü paketleri sayfasına gidin, böylece hangi sürücü paketinin HP dizüstü bilgisayar modelinizle eşleştiğini kontrol edebilirsiniz.

Sürücülerin ayrıca, “Ayarlar -> Sistem -> Hakkında” seçeneğine gidip ardından “Windows özellikleri” ne giderek kontrol edebileceğiniz Windows sürümünüzle (2004, 1909, vb.) Uyumlu olması gerekir.

İhtiyaç duyduğunuz sürücü paketini bulduğunuzda, yukarıdaki bağlantıdan indirebilir veya HP FTP sunucusuna gidip doğru sürücüleri edinebilirsiniz.

Harici Farenin Bağlantısını Kes

Çok yaygın değildir, ancak harici bir fareyi bağladığınızda dokunmatik yüzeyinizi otomatik olarak kapatan dizüstü bilgisayar modelleri vardır.

Bu durumda çözüm basittir: USB fareyi çıkarın ve varsa Bluetooth farenizi kapatın laptopun mouse çalışmıyor.

Örneğin laptop dokunmatik mouse, Bluetooth farem otomatik olarak kapanmıyor, bu yüzden odanın herhangi bir yerinde – bir çekmecede bile – bilgisayarıma “bağlanacak”. Buna karşı dikkatli olun.

Dokunmatik Yüzeyinizi “Fare Özellikleri” nde etkinleştirin

Çoğu durumda Aygıt Yöneticisi, dokunmatik yüzeyinizin etkinleştirilmesi ve devre dışı bırakılmasıyla ilgilenmez. Dokunmatik yüzeyiniz bir şekilde devre dışı bırakıldıysa, tekrar açmak için Windows fare özelliklerinize gidip yeniden etkinleştirmeniz gerekir.

Windows Arama çubuğuna Fare yazın ve Fare Ayarları’na gidin. Burada, “Ek fare seçenekleri” ni tıklayın, ardından yeni pencerede “Aygıt Ayarları”, “Dokunmatik Yüzey” veya pencerenin en sağında olan sekmeye gidin.

Dokunmatik yüzeyinizi listede bulun, seçin ve ardından “Etkinleştir” i tıklayın.

Dokunmatik Yüzey Devre Dışı Bırakma Bölgesi

Bu sorunu çözmezse, dizüstü bilgisayarınızın dokunmatik yüzeyinin sol üst köşesinde küçük kare bir logo olabilir.

Bu logoya sahipseniz, üzerine iki kez dokunmak dokunmatik yüzeyinizi etkinleştirir ve devre dışı bırakır, yani yanlışlıkla onu devre dışı bırakmış olabilirsiniz.

Dokunmatik alanınızın yeniden canlanıp dönmediğini görmek için bu logoya iki kez dokunmayı deneyin.

Dokunmatik yüzeyinizi yanlışlıkla bu şekilde devre dışı bırakırsanız, bu özelliği “Ayarlar -> Cihazlar -> Dokunmatik Yüzey -> Ek ayarlar -> Dokunmatik Yüzey Girişi -> Ayarlar -> Dokunmatik Yüzey Devre Dışı Bırakma Alanı” seçeneğine gidip “Çift Dokunarak Dokunmatik Alanı devre dışı bırakın. “

Diğer Fare Sürücülerini Kaldır

Geçmişte bir grup fareyi dizüstü bilgisayarınıza taktınız ve sürücülerini hiç çıkarmadınız mı? Öyleyse, sürücülerinin dokunmatik yüzeyinize müdahale etme ihtimali vardır.

Aygıt Yöneticisi’ne gidin, “Fareler ve diğer işaretleme aygıtları” nın yanındaki oka tıklayın, ardından dokunmatik alanınız yeniden çalışmaya başlayana kadar fareleri tek tek sağ tıklayıp kaldırın.

Dokunmatik Yüzey Sürücüsünü Güncelleyin Veya Geri Alın

Aygıt Yöneticisi’ndeyken listede dokunmatik alanınızı sağ tıklayın ve kesinlikle etkinleştirildiğinden emin olun.

Eğer öyleyse, yardımcı olabilecek herhangi bir güncelleme olup olmadığını görmek için “Sürücüyü güncelle” yi tıklayın.

Son olarak, birçok kişi Windows 10’u aldıktan sonra dokunmatik yüzeylerinin düzgün çalışmadığını bildirdi, bu da dokunmatik yüzeyiniz için W10 sürücüsünün yanlış davranıyor olabileceği anlamına geliyor.

Aygıt Yöneticisi’nde, dokunmatik yüzeyinize sağ tıklayın, ardından sürücünün önceki bir sürümünün sorunu çözüp çözmediğini görmek için “Özellikler” ve “Sürücüyü Geri Al” seçeneğine tıklayın.

Tablet PC Giriş Hizmetini Devre Dışı Bırak

Windows 10 dizüstü bilgisayarınız bir karma ise ve bir dokunmatik ekrana sahipse, ekran kalemi işlevselliğini kontrol eden Tablet PC Giriş Hizmeti’nin dokunmatik yüzeyinize müdahale etme olasılığı vardır.

Zaten kalemi gerçekten kullanmazsanız, devre dışı bırakmak büyük bir kayıp olmayacaktır.

Ancak bunu kullanırsanız, dokunmatik yüzeyinizi her kullanmak istediğinizde bu hizmeti açıp kapatmanın zorluğundan geçmek isteyip istemediğinize karar vermelisiniz.