Grand Theft Auto Vice City – GTA Vice City Arsa Hikayesi Karakterler

GTA Vice City bilgi Grand Theft Auto Vice City Arsa Hikayesi Oyunda kullanılan karakterler. Grand Theft Auto GTA Vice City Bilinmeyenler mobil ve windows sürümleri.

GTA Vice City

GTA Vice City

Grand Theft Auto: Vice City, Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayınlanan 2002 aksiyon-macera oyunudur.

2001 yılında Grand Theft Auto III’ten bu yana Grand Theft Auto serisinin ilk girişi.

1986’da Miami merkezli kurgusal Vice City’de yer alan oyun, hapishaneden serbest bırakıldıktan sonra gangster Tommy Vercetti’yi takip ediyor.

 Pusuya düşürülmüş bir uyuşturucu anlaşmasına yakalandıktan sonra, bir suç imparatorluğu kurarken ve şehirdeki diğer suç örgütlerinden güç alarak sorumlu kişileri arar.

Oyun üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanır ve dünyaya yürüyerek veya araçla gider.

Açık dünya tasarımı, oyuncunun iki ana adadan oluşan Vice City’de serbestçe dolaşmasını sağlar.

Oyunun konusu Miami’de Küba, Haitili ve motorcu çeteleri gibi gerçek dünyadaki birçok insan ve olaya dayanıyor, 1980’ler salgını, Miami’nin Mafioso uyuşturucu lordlarını ve glam metalinin baskınlığını ele alıyor.

Oyun ayrıca Scarface ve Miami Vice da dahil olmak üzere dönemin filmi ve televizyonundan etkilendi.

Geliştirme çalışmalarının çoğu, ilham ve zaman dilimine uyması için oyun dünyasını yaratmayı; geliştirme ekibi dünyayı yaratırken Miami’de kapsamlı bir saha araştırması yaptı.

Oyun Ekim 2002’de PlayStation 2 için, Mayıs 2003’te Microsoft Windows için ve Ekim 2003’te Xbox için piyasaya sürüldü.

Piyasaya sürüldükten sonra Vice City, özellikle müzik, oyun ve açık dünya tasarımına yönelik övgü ile eleştiriler aldı.

Bununla birlikte, oyun aynı zamanda şiddet ve ırksal grupları, kıvılcım davalarını ve protestoları tasvir etmesi konusunda tartışmalara yol açtı.

Vice City 2002 yılının en çok satan video oyunu oldu ve 17.5 milyondan fazla sattı.

Altıncı nesil video oyunlarının en önemli oyunlarından biri ve şimdiye kadar yapılmış en iyi video oyunlarından biri olarak kabul edildi, çeşitli oyun yayınlarından Yılın Oyunu ödülleri de dahil olmak üzere çok sayıda yıl sonu ödülü kazandı.

Oyun, piyasaya sürülmesinden bu yana birçok oyun platformuna çok sayıda bağlantı noktası aldı. Oyunun onuncu yıldönümü için mobil platformlar için geliştirilmiş bir versiyon 2012 yılında piyasaya sürüldü.

Halefi Grand Theft Auto San Andreas, 2004’te piyasaya sürüldü ve bir prequel, Vice City Stories, 2006’da piyasaya sürüldü.

GTA Voice City Arsa

1986’da Forelli gangster Tommy Vercetti on beş yıl cinayetten sonra hapis cezasına çarptırıldıktan sonra serbest bırakıldı.

Patronu Sonny Forelli, güneyde uyuşturucu operasyonları kurmak isteyen Tommy’nin serbest bırakılmasının ardından çarpık avukat Ken Rosenberg ile birlikte önemli bir uyuşturucu anlaşmasını denetlemek için Vice City’ye gönderiyor.

Ancak, anlaşma bilinmeyen saldırganlar tarafından pusuya düşürüldü, Tommy ve Ken zar zor kaçtı.

Haberi duyunca öfkelenen Sonny, Tommy’ye sonuçları tehdidi altında verdiği parayla birlikte ilaçları kurtarmasını emreder.

Bilgi arayan Ken, Tommy’nin mübadeleyi kurmasına yardımcı olan Albay Juan Garcia Cortez’e yöneldi. Pusuya pişmanlık duyduğunu ifade eden Cortez, kimin beyni bulduğunu vaat ediyor.

Tommy, araştırırken ona yardım eden birkaç insanla tanışır: kentin suç yeraltı dünyasıyla bağlantılarını sürdüren müzik yapımcısı Kent Paul; Anlaşmaya yardım eden ve kardeşini pusuda kaybeden Lance Vance; Tommy’den birkaç fırsattan yardım isteyen Texan emlak geliştiricisi Avery Carrington; ve Tommy’yi de kullanan, ancak ona bir peygamberden başka bir şey olarak davranmayan uyuşturucu kralı Ricardo Diaz.

Sonunda Cortez, Diaz’ın pusu düzenlediğine dair şüphelerini dile getirmeye başlar.

Lance bunu öğrendikten sonra onu öldürmeye çalıştıktan sonra Tommy, çifte misilleme yapmadan önce Diaz’ı öldürmek zorunda olduğunu fark eder.

Sonuç olarak, kendini Forellis’ten uzaklaştırarak kendi kuruluşunu devralır ve oluşturur.

İmparatorluğunu sağlamlaştırmak için Avery, işletmeleri ona koruma parası ödemeye zorlamak ve yasadışı işletmeler için cepheler olarak kullanmak üzere neredeyse iflas etmiş şirketleri satın almasını tavsiye ediyor.

Aynı zamanda Tommy işlerinde bir takım çetelere yardım eder ve Cortez’in çalıntı askeri teçhizatla şehri terk etmesine yardımcı olur.

Sonunda Sonny, Tommy’nin Forellis’i kesmeden Vice City’nin uyuşturucu ticareti üzerinde tam kontrol sahibi olduğunu keşfeder.

Bağımsızlığına öfkeli olan Sonny, Tommy’nin işlerinden zorla para toplamak için mafya gönderir. Cevap olarak Tommy onları ortadan kaldırır ve Forellis ile bağlarını koparır.

Öğrenmek Sonny, borçlu olduğuna inandığı şeyi toplamak için Vice City’ye geliyor, Tommy ona sahte parayla haraç ödemeye hazırlanıyor.

Ancak Sonny, Lance’in iktidara yükselmesinden bu yana varlığında yetersiz olduğunu hissettiğini açıkladı.

Tommy’nin konağında bir çatışma meydana gelir ve bu sırada Forellis’in parasını çalmasını önler ve Lance’i ihaneti için öldürür, nihayetinde Sonny’yi gergin bir açmazda öldürür.

Ken bir katliam sahnesine geldiğinde Tommy, sonunda kendisini Vice City’nin tartışmasız suç kralı olarak kurduğu için her şeyin yolunda olduğunu hemen anlar.

GTA Voice City Oynanış

Grand Theft Auto: Vice City, üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanan bir aksiyon-macera oyunudur.

Oyuncu suçlu Tommy Vercetti’yi kontrol eder ve hikaye boyunca ilerlemek için görevleri – belirlenmiş hedeflerle doğrusal senaryolar – tamamlar.

Bazı görevler oyuncunun daha fazla talimat veya etkinlik beklemesini gerektirdiğinden, aynı anda birkaç aktif görevin çalıştırılması mümkündür.

Görevlerin dışında, oyuncu oyunun açık dünyasında serbestçe dolaşabilir ve isteğe bağlı yan görevleri tamamlama yeteneğine sahiptir.

İki ana adadan ve birkaç küçük alandan oluşan dünya, serinin önceki girişlerinden çok daha büyük bir alana sahiptir.

Hikaye ilerledikçe oyuncuların adaları açılır. Oyuncu, oyunun dünyasında gezinmek için araçları çalıştırabilir, atlayabilir veya kullanabilir.

Oyuncu, düşmanlarla savaşmak için yakın dövüş saldırıları, ateşli silahlar ve patlayıcılar kullanır.

Ateşli silahlar Colt Python, bir M60 makineli tüfek ve bir Minigun gibi silahları içeriyor.

Oyunun üç boyutlu ortamı keskin nişancı tüfeği ve roketatar ile nişan alırken birinci şahıs görüş sağlar.

Buna ek olarak, oyunun savaşı, oyuncunun bir araçta yanlara bakarak araba sürerek atış yapmasına izin verir.

Oyun oyuncuya çok çeşitli silah seçenekleri sunar – yerel ateşli silah satıcılarından satın alınabilir, yerde bulunabilir, ölü düşmanlardan alınabilir veya şehrin etrafında bulunabilir.

Savaşta otomatik nişan alma, düşmanlara karşı yardım olarak kullanılabilir. Oyuncu hasar görürse, sağlık sayacı, sağlık hizmetlerinden yararlanılarak tamamen yenilenebilir.

Vücut zırhı, silah atışlarını ve patlayıcı hasarı emmek için kullanılabilir, ancak süreçte kullanılır.

Sağlık tamamen tükendiğinde, oyun durur ve oyuncu en yakın hastanede yeniden silahlanırken, tüm silahları ve zırhları ve paralarının bir kısmını kaybeder.

Oyuncu oyun sırasında suç işlerse, oyunun kolluk kuvvetleri, oyuncu daha fazla suç işledikçe artan baş üstü göstergede (HUD) “aranan” bir metre ile belirtildiği gibi yanıt verebilir.

Ölçüm cihazında, görüntülenen yıldızlar mevcut istenen seviyeyi gösterir ve seviye ne kadar yüksek olursa, kolluk kuvvetlerine verilen yanıt o kadar büyük olur (örneğin, maksimum altı yıldız seviyesinde, polis helikopterleri ve oyuncuları öldürücü olarak göndermek için askeri sürüler).

Hikaye sırasında, Tommy çeşitli çetelerin karakterleriyle tanışır. Oyuncu farklı çeteler için görevleri tamamladıkça, diğer çete üyeleri genellikle oyuncuyu savunurken rakip çete üyeleri oyuncuyu tanıyacak ve daha sonra göze çarpar.

Oyun dünyasında serbest dolaşırken, oyuncu uyanık bir mini oyun, bir yangınla mücadele etkinliği ve bir taksi hizmeti gibi faaliyetlerde bulunabilir. Bu etkinliklerin tamamlanması oyuncuya bağlama özgü ödüller verir.

Tommy ceza imparatorluğunu kurarken, oyuncu şehir genelinde dağıtılan ve bazıları silahların toplanabileceği ve araçların saklanabileceği ek saklanma yeri olarak hareket eden bir dizi mülk satın alabilir.

Pornografik film stüdyosu, taksi şirketi ve çeşitli eğlence kulüpleri de dahil olmak üzere satın alınabilecek çeşitli işletmeler de vardır.

Her ticari mülk, rekabetin ortadan kaldırılması veya ekipman çalmak; tüm görevler tamamlandıktan sonra, mülk oyuncu için mevcut bir gelir elde etmeye başlar.

Hikaye ve karakterler

Ekip, konuşan kahramanın “bilmecesini” çözmek için zaman harcadı, Grand Theft Auto III’ün sessiz kahramanı Claude’dan kayda değer bir kalkış.

Ray Liotta kahramanı Tommy Vercetti’yi canlandırdı. Liotta rolü zorlayıcı olarak nitelendirdi: “Daha önce orada olmayan bir karakter yaratıyorsun … Çok yoğun”.

Rolü kaydederken ekip, Liotta’nın “nasıl hareket edeceğini” görmesini sağlamak için mavi ekran kullandı.

Ekip, oyuncunun Tommy’ye “gerçek bir yakınlık” hissetmesini sağladı ve bu da anlatıyı önemli bir geliştirme ilgisi haline getirdi.

Dan Houser, Tommy’yi “güçlü ve tehlikeli olarak nitelendirdi ve doğru fırsatın gelmesini beklemeye hazır” dedi.

Yönetmen Navid Khonsari Liotta’yı sette sık sık şikayet ettiğini hatırladı ve sonuç olarak onunla çalışmayı zor buldu.

Sam Houser, “Bazı oturumlarda … içine girdi, ancak bazen … çok karanlıktı ve çalışamadı” dedi.

Oyunun animasyonlarının çoğu orijinaldi, sadece birkaçı Grand Theft Auto III’ten ödünç alındı. Karakterler için ekip hareket yakalama ve stop motion animasyon tekniklerini kullandı; oyun sahneleri her iki tekniğin bir kombinasyonunu kullanırken, kesme sahneleri öncekini kullanır.

Ekip, kısmen model çeşitliliği nedeniyle motosiklet animasyonlarını canlandırmada zorluklarla karşılaştı.

Yaya karakter modelleri Vice City’de kaplamalar kullanıyor ve sanatçıların daha gerçekçi karakterler üretmesini sağlıyor.

Oyun dünyasında yaklaşık 50 hikaye karakterinin yanı sıra 110 benzersiz yaya modeli var; her karakter Grand Theft Auto III’te bulunan iki kat fazla poligon ve doku kullanılarak oluşturulur.

Bu aynı zamanda karakter fiziğini de etkileyerek silah isabet doğruluğu gibi oyun özelliklerini geliştirdi.

Bazı karakter modelleri ve senaryoları The Godfather (1972) gibi filmlerden ilham aldı ve oyunun sunumuna 1980’lerin aksiyon televizyon şovlarından ilham alındı.

Tommy Vercetti ve Lance Vance arasındaki etkileşim, Miami Vice Sonny Crockett ve Ricardo Tubbs arasındaki ilişkiye benzer şekilde hazırlandı.

Gelişme

Rockstar North, Grand Theft Auto III’ün piyasaya sürüldüğü dönemde 2001 sonlarında Grand Theft Auto: gta vice city karakterleri ‘yi geliştirmeye başladı.

İlk gelişme sadece 3B modeller oluşturmayı içerirken, yapımcı Sam Houser “2002’nin başında gerçekten başladı” dedi ve yaklaşık dokuz ay sürdü.

Grand Theft Auto III’ün Windows sürümünün piyasaya sürülmesinden sonra, geliştirme ekibi oyun için yeni silahlar, araçlar ve görevler ekleyecek bir görev paketi oluşturmayı tartıştı.

Daha fazla tartışma üzerine, ekip bu konsepti gta vice city bütün görevleri bitirme hilesi haline gelen bağımsız bir oyun yapmaya karar verdi.

Oyun 22 Mayıs 2002’de Elektronik Eğlence Fuarı sırasında açıklandı.

Rockstar North’un o zamanki en pahalı oyunu, 5 milyon dolarlık bir bütçeyle.

 5 Eylül 2002’de şirket, 22 Ekim yayın tarihinin ürün talebini karşılamak için 29 Ekim’e ertelendiğini duyurdu.

15 Ekim 2002’ye kadar, oyun üretime sunuldukça Vice City’nin gelişimi durdu.

Oyun Rockstar Games Launcher’a Eylül 2019’da eklendi.

Microsoft Windows Sürümü

Vice City, Mayıs 2003’te Microsoft Windows’a serbest bırakıldığında, benzer eleştiriler aldı.

Metacritic, 30 yorum üzerinden 100 üzerinden ortalama 94 puan hesapladı. 2003 yılında Metacritic’te en yüksek puan alan Windows oyunuydu.

Gözden geçirenler görsel geliştirmeleri sevdiler ve genellikle kontrol iyileştirmelerine olumlu bakıyordu.

GTA Vice City Limanın görselleri gözden geçirenlerden olumlu yanıt aldı.

AllGame’dan Mark Hoogland, iyileştirilmiş araba ayrıntılarını, çevre dokularını ve hava etkilerini övdü; GameSpot’tan Greg Kasavin de benzer açıklamaları tekrarladı ve zaman zaman kare hızında düşüş kaydetti.

GameSpy’den Sal Accardo, çok az doku sorununu belirleyerek çekim mesafesi iyileştirmelerini övdü.