GTA San Andreas Grand Theft Auto San Andreas Hikayesi, Oyun Alanı

GTA San Andreas, Grand Theft Auto San Andreas Komple Hikaye, Oyun Alanı, Karakterler, Çeteler Savaşları, GTA Mobil, Buhar, xbox 360, playstation sürümü.

GTA San Andreas

Grand Theft Auto: GTA San Andreas Mike Toreno Görevi, Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayınlanan 2004 aksiyon-macera oyunudur.

Grand Theft Auto serisinin yedinci unvanı ve 2002 oyunu Grand Theft Auto: Vice City’nin takibi. Ekim 2004’te PlayStation 2 için ve Haziran 2005’te hem Microsoft Windows hem de Xbox için piyasaya sürüldü.


Oyuncuların boş zamanlarında keşfedebilecekleri ve etkileşime girebilecekleri açık bir dünya ortamında yer alan oyun, sadece annesinin ölümü ile eve getirilen eski gangster Carl “CJ” Johnson’un hikayesine odaklanıyor.

Kaliforniya ve Nevada’ya dayanan kurgusal ABD devleti San Andreas’ı keşfetmesini sağlayan uzun bir yolculuk.

Oyun, 1990’ların başında Los Angeles’taki gerçek yaşam arasındaki rekabet de dahil olmak üzere Los Angeles’taki çeşitli gerçek yaşam olaylarına dayanan arsa ile, dünyanın şehirleri, bölgeleri ve yer işaretleri gibi birçok gerçek hayat unsuruna referanslar içeriyor. sokak çeteleri, 1980’ler-1990’ların başı salgını, LAPD Rampart skandalı ve 1992 Los Angeles isyanlarını kırdı.

Selefi San Andreas, beraberinde RPG tarzı mekaniği, hem giyim hem de araç görünümleriyle özelleştirme seçenekleri, çok çeşitli etkinlikler ve mini oyunlar ve çok sayıda dahil olmak üzere gelecekteki oyunlara dahil edilecek yeni oyun unsurlarını getirdi. kumar oyunları.

Altıncı nesil video oyunlarının en önemli oyunlarından biri olarak kabul edilen ve birçok yorumcunun şimdiye kadar yapılmış en büyük video oyunlarından biri olduğu düşünülen San Andreas, müzik, hikaye ve oyununa yönelik övgülerle eleştirildi, ancak grafikleri için eleştirildi. kontrollerinin bazı yönleri.

2004 yılının en çok satan video oyunu ve tüm zamanların en çok satan video oyunlarından biri oldu. 2011 itibariyle dünya çapında 27.5 milyondan fazla sattı ve tüm zamanların en çok satan PlayStation 2 oyunu olmaya devam ediyor.

Oyun, öncekileri gibi, endüstrideki geniş etkisi nedeniyle video oyunlarında bir dönüm noktası olarak gösteriliyor.

Ancak, San Andreas’ın şiddeti ve cinsel içeriği, halkın endişe ve tartışmalarının kaynağı olmuştur.

Özellikle, “Sıcak Kahve modu” olarak adlandırılan, oyuncu tarafından yapılmış bir yazılım yaması, önceden gizlenmiş bir cinsel sahnenin kilidini açtı.

Yüksek tanımlı yeniden düzenlenmiş sürüm, 2015 yılında hem Xbox 360 hem de PlayStation 3 için fiziksel bir sürüm aldı.

Haziran 2018’de oyun Xbox One Geriye Dönük Uyumlu kitaplığına eklendi.
San Andreas, OS X Xbox Live, PlayStation Network ve mobil cihazlar (iOS, Android, Windows Phone ve Fire OS) gibi diğer çeşitli platformlara ve hizmetlere taşındı.

Serinin bir sonraki ana girişi olan Grand Theft Auto IV, Nisan 2008’de piyasaya sürüldü.

GTA San Andreas Planı

1992’de, eski Grove Street Families gangster Carl “CJ” Johnson, arabayla sürülerek öldürülen annesinin cenaze törenine katılmak için Los Santos’a geri döner.

Geri dönüşü sırasında CJ, Frank Tenpenny ve Eddie Pulaski liderliğindeki bir grup yolsuz polis memuru tarafından ele geçirilir ve onu başka bir polis memurunun (Tenpenny tarafından yönetilen) son cinayeti için çerçevelemekle tehdit eder. onlar.

Onları terk ettikten sonra, kardeşi Sweet, kız kardeşi Kendl ve arkadaşları Big Smoke ve Ryder ile tekrar bir araya gelir ve rakipleri Ballas ile mücadelelerinde onlara yardım etmeyi kabul eder.

Aileler güçlerini geri kazandıktan kısa bir süre sonra Sweet, Ballas’a büyük bir kavgada saldırmayı planlıyor.

Onlara katılmadan önce CJ, Varlios Los Aztecas’ın lideri Kendl’in erkek arkadaşı Cesar tarafından, Tenpenny’nin sipariş ettiğini ortaya koyan arabayla ateş etme hakkında bilgi ile temasa geçer.

Big Smoke ve Ryder’ın çeteyi sattığını keşfeden CJ, Sweet’i kurtarmaya çalışır, ancak her ikisi de LSPD tarafından tutuklanır.

Erkek kardeşi hapsedilirken Tenpenny ve Pulaski, CJ’nin serbest bırakılmasını düzenler ve yolsuzluklarının halka açılmasını önleyecek işler yapmasını sağlar.

Çete dağıldığında ve Ballas, Los Santos’a kokain getirirken CJ, kız kardeşini desteklemek için para kazanmaya çalışır, sonunda San Fierro’da kendisi için bir garaj temin eder, Cesar ve Kendl bir işe dönüşür.

Ballas’ın uyuşturucu sevkiyatlarını durdurmak için CJ, sendikayı kör Triad suç patronu Woozie’nin yardımıyla San Fierro’ya sızmaya çalışıyor.

Sendikanın lideri Mike Toreno’nun güvenini kazandıktan sonra sendikayı hızla indirdi ve Torder ile görüşmeye gelince Ryder’ı bu süreçte öldürdü.

Sendikanın uyuşturucu laboratuvarını yok ettikten kısa bir süre sonra CJ, ölümünü taklit eden ve gizli bir hükümet ajanı olduğunu ortaya koyan Toreno’dan bir çağrı almaktan şaşırır.

Sweet’in korunması ve hapishaneden erken tahliye edilmesi karşılığında CJ, Toreno’ya isteksizce katılmayı kabul eder.

Daha sonra, şehirde kendi kuruluşlarını yöneten Mafya’nın muhalefetine rağmen, mücadele eden rapçi Madd Dogg’un bu süreçte intihar etmekten kurtarılmasına rağmen, Las Venturas’ta bir Triad kumarhanesi açmasına yardım etmek için Woozie’ye katılır.

Sonunda Tenpenny CJ’yi açar ve Pulaski tarafından öldürülmesine izin verir; CJ, Pulaski’ye güç verir ve onu öldürür.

Triad kumarhanesi bir başarı ile CJ, Madd Dogg ile tekrar birleştiğini bulur ve konağını geri almak ve kariyerini yeniden inşa etmek için onunla birlikte Los Santos’a döner.

Toreno, CJ’nin onun için bir görev daha tamamlamasından sonra sözünü onurlandırır ve Sweet ile tekrar bir araya gelmesine izin verir.

Onu geri almaktan mutluluk duysa da Sweet, parayı düşündüğü için CJ’yi alır ve onu Aileleri yeniden inşa etmeye yardımcı olmaya zorlar.

Tenpenny sonunda yolsuzluktan tutuklanır, ancak izinde beraat eder ve Los Santos’taki bir isyanı kışkırtır.

Kardeşi ve Cesar’a mahallelerini kilitlemelerine yardım eden CJ, ihaneti üzerine Big Smoke ile yüzleşir.

Kalesinde Big Smoke’u öldürdükten sonra CJ, Tenpenny’yi takip ederek çalınan bir itfaiye aracından kaçmasını engellemeye çalışırken Sweet’i kurtarır.

Kardeşlerin peşinde olan sonunda Tenpenny’nin CJ’nin aile evinin dışında çökmesine neden olur, bunun üzerine yaralarından ölür.

İsyanlar sonunda bittiğinde, çete Madd Dogg ve arkadaşları tarafından katılmadan önce evlerinde başarıya sahiptir. Kutlamaların ortasında CJ, olayları kontrol etmek için mahallenin etrafında yürüyüş yapmaya karar verir.

GTA San Andreas Karakterleri

Önceki iki GTA San Andreas Karakterleri oyunu gibi, gta san andreas nerede geçiyor da David Cross, Samuel L.Jackson, Chris Penn, James Woods, Peter Fonda, Wil Wheaton, rapçiler Buz-T gibi ses aktörleri olarak tanınmış birkaç Hollywood aktörüne ve diğer ünlülere sahiptir. ve MC Eiht ve müzisyen George Clinton, Young Maylay ile oyuncunun ilk çıkışını oyunun kahramanı olarak oynadı.

Oyunda yer alan aktörlerin birçoğu, Grand Theft Auto III ve Vice City oyunlarından karakterleri olarak rollerini yeniden canlandırdı.

Oyun, Guinness Dünya Rekorları 2009 Gamer’s Edition’da, zamanın herhangi bir video oyununun en büyük ses yayınına sahip olduğu, 861 kredili seslendirme aktörü içeren ve birçoğunun hayranı olan 174 aktör ve 687 ek sanatçıdan oluşan bir yer kazandı. oyunda görünmek isteyen seri.

Karakter Geliştirmede Rol Yapma özellikleri GTA San Andreas

Rockstar, rol oynayan video oyun öğeleri ekleyerek ana kahramanın kişiselleştirilmesini vurguladı. Kıyafetler, aksesuarlar, saç kesimleri, mücevherler ve dövmeler oyuncu tarafından satın alınabilir ve oyuncu olmayan karakterlerin tepkileri üzerinde Vice City’deki kıyafetlerden daha fazla etkiye sahiptir.

CJ’nin arkadaşları ve sokak arkadaşları arasındaki saygı düzeyi, görünüşü ve eylemleri ile kız arkadaşlarıyla olan ilişkilerine göre değişir.

Oyuncu CJ’nin sağlıklı kalmak ve yeterince egzersiz yapmasını sağlamalıdır. Gıda ve fiziksel aktivite dengesi, görünüşünü ve fiziksel özelliklerini etkiler.

grand theft auto: san andreas platformlar, sürüş, ateşli silahların taşınması, dayanıklılık ve akciğer kapasitesi gibi alanlardaki kazanılmış becerileri takip ederek oyunda kullanımla gelişir.

CJ, oyunun üç şehrinin her birinde spor salonlarında üç farklı elden dövüş stilini (boks, kickboks ve kung fu) öğrenebilir.

CJ, oyundaki bazı yayalar ile olumsuz ya da olumlu yanıt verebilir.
Rockstar’a göre, kesikler hariç tutulduğunda CJ için yaklaşık 4.200 satır konuşulan diyalog var.

Araçlar

Grand Theft Auto III’te toplamda 60’a kıyasla oyunda toplam 212 araç var. Yeni eklemeler arasında bisikletler, biçerdöver, sokak süpürücü, jetpack ve diğerleri yer alıyor.

Araba fiziği ve özellikleri, Midnight Club serisi sokak yarışı oyunlarına benzer ve çok daha fazla havada araç kontrolünün yanı sıra azotlu yükseltmeler ve estetik modifikasyona izin verir.

Farklı amaçlara hizmet eden birkaç farklı araç sınıfı vardır.

Arazi araçları zorlu ortamlarda daha iyi performans gösterirken, yarış arabaları pistlerde veya sokakta daha iyi performans gösterir. Jetler hızlıdır, ancak genellikle iniş için bir piste ihtiyaç duyarlar.

Helikopterler neredeyse her yere inebilir ve havada kontrol edilmesi çok daha kolaydır, ancak daha yavaştır.

Önceki Grand Theft Auto oyunlarında erişilmesi ve uçması zor sadece birkaç uçağa sahipken, San Andreas’ın on bir sabit kanatlı uçağı ve dokuz helikopteri var ve bunları oyunun görevlerinde daha ayrılmaz hale getiriyor.

Ayrıca bir paraşüt kullanarak uçaktan hava dalışı yapma yeteneği de vardır. Bir kısmı yüksek oranda modifiye edilirken bir çok tekne katılmıştı.

Diğer eklemeler ve değişiklikler

Önceki Grand Theft Auto oyunlarındaki diğer yeni özellikler ve değişiklikler şunları içerir:

Çete savaşları:

Oyuncu düşman topraklarına girdiğinde ve en az üç çete üyesini öldürdüğünde düşman çeteleriyle savaşlar istenir.

Oyuncu daha sonra üç düşman dalgasından kurtulursa, bölge kazanılacak ve diğer çete üyeleri bu alanların sokaklarında dolaşmaya başlayacak.
Oyuncu ne kadar çok bölgeye sahip olursa, o kadar çok para üretilir.

Bazen, oyuncunun bölgesi düşman çetelerinden saldırıya uğrayacak ve bu alanları korumak için onları yenmek gerekecektir.

İşaretlenen tüm bölgeler, kahramanın çetesinin iki düşman çetesinden birinden talep edildiğinde, karşı çete artık saldıramaz.

Oyuncu tüm bölgelerin kontrolünü ele geçirdiğinde hiçbiri saldırıya uğrayamaz.

Araba modifikasyonu:

Oyundaki çoğu otomobil çeşitli garajlarda değiştirilebilir ve yükseltilebilir.

Tüm araba modları, stereo sistemi ve basları artıran ve araca sırasıyla etkinleştirildiğinde hız artışı sağlayan azot oksit yükseltme dışında tamamen görseldir; ve aracın yüksekliğini varsayılan olarak düşüren ve oyuncunun aracın süspansiyonunun çeşitli yönlerini kontrol etmesini sağlayan hidrolik.

Diğer yaygın modifikasyonlar arasında boya işleri, jantlar, gövde kitleri, yan etekler, tamponlar ve rüzgarlıklar bulunur.

Hırsızlık:

Serinin tartışmalı geleneğini sürdüren ev işgali, potansiyel bir para kazanma faaliyeti olarak yer alıyor.

Bir hırsız kamyoneti çalarak CJ, geceleri bir rezidansa gizlice girebilir ve değerli eşyalarınızı toplayabilir veya yolcuları sallayabilir.

Küçük Oyunlar:

San Andreas’ta basketbol, bilardo, ritim tabanlı zorluklar (danslı ve ‘hidrolikler ile’ zıplayan ‘lowriders) ve klasik arcade oyunlarına saygı gösteren video oyun makineleri de dahil olmak üzere çok sayıda mini oyun mevcuttur.

Ayrıca, sanal at yarışlarına bahis yapmak gibi yukarıda bahsedilen casino oyunları ve kumar yöntemleri de vardır.

Para:

Para sistemi önceki başlıklara göre genişletildi.

Oyuncular nakit paralarını kumar, kıyafet, dövme, yemek vb. İçin harcayabilirler. Aşırı kumar kaybı, oyuncuyu negatif kırmızı sayılarla gösterilen borca batmaya zorlayabilir.

Oyuncu bir kasadan ayrıldığında CJ beklenmedik bir çağrı alır ve gizemli bir kişi ona borçlarını anlatır.

Dört çete üyesi aniden belirir ve gizemli kişi onu ikinci kez aradığında borcu silmezse Carl’ı vurur.

Multiplayer:

Rampalar, iki oyuncunun onları tamamlamasına izin verecek şekilde değiştirildi.

Oyuncuların ikisi de aynı anda ekranda gösterilir, yani birbirlerine yakın kalmalıdırlar.

Çok oyunculu rampalar bu işlevselliği sağlar.

San Andreas sınırlarındaki Çeteler

Rockstar North, San Andreas çetelerini geliştirmeden önce çok miktarda araştırma yaptı; bu öncelikle DJ Pooh, Mister Cartoon, Estevan Oriol ve diğer yüzlerce tanınmış yüzle konuşmayı içeriyordu.

Çeteler, San Andreas’ta Vice City’den çok daha büyük bir rol oynamaktadır.

Çetelerin sayısı arttı. Büyük, baskın çetelere sahip olmanın yanı sıra, daha küçük, daha yerel çeteler var.

Genellikle, çeteler önceki oyunlarda olduğundan biraz daha fazla sorun yaratır – arabaları devirmek, sokakları kalabalıklaştırmak ve çeşitli yeni saldırı yöntemleri kullanmak. Haritanın bazı bölgelerinde oyuncu kabul edilir, bazılarında ise oyuncu kabul edilmez.

GTA San Andreas, haritanın alanlarını “devralma” ve yeni korumaları “korumaları” olarak savunmak ve savunmak için çetelere toplamak için yetenek veriyor.

Çete üyeleri kıyafetleri, dövmeleri ve el işaretleri ile tanınırlar.

Bunlar iki nedenden dolayı yararlıdır: polisin bir çete setini veya kurbanını tanımlamasına ve çete üyelerinin birbirleriyle etkileşime girmesine izin verir.

Her çetenin sokak uyarıları, duvar grafiti veya sadece şiddet ile gösterilen kendi bölgesi vardır.

Los Santos’ta dört çeteden ikisi farklı “setlere” ayrılır. Tüm setler iyi olmasa da, en azından her zaman bol miktarda yedek mevcut.

Çete Savaşları ve Bölge

Kazanan bölge çete savaşları içerir, bu yüzden bu dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Kontrol etmek için istekli olan bölgeye girin ve karşınızdaki her bir üyeyi öldürün.

Yaya olarak üç üyeyi öldürmek çete savaşına neden olacak ve saldırı altındaki bölge radarda kırmızı renkte yanıp sönecektir.

Rakip çete, çimlerini savunmak için üç dalgaya saldıracak. Radarı yakından takip edin ve saldırganların nereden geldiğini izleyin.

Beklenmedik bir şekilde veya çok sayıda saldırı yapabilirler, bu nedenle savaşa başlamadan önce bol miktarda sağlık ve zırh aldığınızdan emin olun.

Mümkünse uzun mesafelerden veya çatılardan çekim yapın.
Üç dalga hayatta ve alan ele geçirilir.

Alan şimdi harita üzerinde yeşil renkle vurgulanmış ve çetenin üzerinde ele geçirilmiş olduğunu göstermektedir.

Benzer şekilde, diğer çeteler bölgeyi geri almaya çalışabilir; savunmak size kalmış.

Çete savaşları ve toprakları “Doberman” misyonu sırasında tanıtıldı. “Yeşil Kılıç” misyonundan sonra, CJ artık yeni bölge kazanma ya da kendi bölgesini savunma yeteneğine sahip değil.

Bu özellik “Home Coming” görevi sırasında Final Missions dizisinde geri dönüyor.

Varsayılan olarak, ele geçirilecek çete bölgeleri yalnızca Los Santos’taki oyuncular için kullanılabilir.

Territory Glitch yaparak oyuncu ele geçirmek için ek bölgelerin kilidini açabilir.

GTA San Andreas Diğerlerini İşe Alın

CJ, çetesinin diğer üyelerini işe alabilir. İşe alabileceği çete üyesi sayısı, CJ’nin saygı düzeyine dayanmaktadır ve oyun genelinde maksimum sayı yedi’dir.

Ayrıca bir araçta sınırlı sayıda koltuk var. Tipik bir araba iki ila dört kişi taşıyabilirken, bir koç veya otobüs yedi üyeyi de alabilir.

Kankalar işe alınırken, oyuncu onları takip edebilir veya koyabilir. CJ’nin kankaları ona saldıranlara ateş eder ve rakip çete üyeleri ve polislere ateş eder.

Ayrıca, Sweet, Smoke ve Ryder’ın “Drive-By” görevinde gösterdiği gibi, sürerek yapılan çekimlere katılacaklar.

Homies çok güvenilir değil, ancak CJ’den ateş çekebiliyorlar. CJ, kendi kankalarıyla da kendi fotoğrafını çekebilir.

Onlara bir kamera hedeflemek onların çete işaretlerini yanıp sönmesini sağlayacaktır.

GTA San Andreas Steam sürümü

Grand Theft Auto: GTA San Andreas çete savaşı, Ocak 2008’de Steam dijital dağıtım platformunda kullanıma sunuldu ve lansmanından sonra önemli miktarda güncelleme aldı.

7 Kasım 2014’te, süresi dolmuş lisanslar nedeniyle film müziğinden 17 parça çıkarıldıktan sonra bir güncelleme tartışmaya neden oldu.

Güncellemenin diğer dezavantajları arasında, geniş ekran desteğinin kaldırılması (daha sonra başka bir küçük güncelleştirme ile düzeltildi) ve bazı bölgeler eski kayıtlarla uyumsuzdu.

Eski ve yeni sahipler, benzer bir güncelleme nedeniyle sadece yeni sahiplerin etkilendiği Grand Theft Auto: Vice City’den farklı olarak güncellemeden etkilendi.

Ayrıca, oyun XInput özellikli gamepadler ve dijital haklar yönetim yazılımının kaldırılması için yerel destek aldı.

Mobil versiyon

İOS sürümünün oynanışı

Belirli iOS cihazları için San Andreas’ın bir limanı 12 Aralık 2013’te piyasaya sürüldü.

Onu 19 Aralık 2013’te Android cihazlara, 27 Ocak 2014’te Windows Phone cihazlarına ve 15 Mayıs 2014’te Fire OS cihazlarına yakından takip etti.

Orijinal oyundaki yükseltmeler ve geliştirmeler, dinamik ve ayrıntılı gölgeler, daha fazla çizim mesafesi, zenginleştirilmiş bir renk paleti, ayrıca gelişmiş karakter ve araba modellerinden oluşan yeni yeniden düzenlenmiş grafikleri içerir.

xbox 360 ve PlayStation 3 sürümleri

2008 yılında orijinal Xbox sürümü Xbox 360’ta taklit bir bağlantı noktası ve Xbox Originals serisinin bir parçası olarak piyasaya sürüldü.

Ancak, 2014’ün sonlarında Xbox Live Market’ten kaldırıldı ve oyunun onuncu yıldönümü olan 26 Ekim 2014’te mobil sürümün bir limanı ile değiştirildi.

HD 720p çözünürlük, gelişmiş çizim mesafesi, yeni bir menü arayüzü ve başarılar içeriyordu.

Birçok yeni özellik sunarken, lisans sorunları nedeniyle orijinalde mevcut olan HD sürümden yaklaşık on şarkı kaldırıldı ve çok sayıda yeni hata tanıtıldı.

Bunu 30 Haziran 2015 tarihinde Kuzey Amerika’da ve 17 Temmuz 2015’te başka yerlerde, “Platinum Hits” (PAL bölgelerinde “Klasikler”) başlığı altında bir fiziksel salıverme izledi.

gta san andreas araba oyunları ilk olarak PlayStation 3’te Aralık 2012’de taklit PS2 Classic olarak piyasaya sürüldü.

Bu sürüm ayrıca 2014’ün sonlarında kaldırıldı ve PS3 HD sürümünün söylentilerine yol açtı.

GTA San Andreas Ancak, o zaman durum böyle değildi ve PS2 Classic daha sonra geri döndü.

Kasım 2015’in başlarında, oyun yaklaşan PS3 yerel sürümü için ESRB tarafından yeniden derecelendirildi.

HD sürümü, PlayStation Store’daki ve fiziksel medyadaki PS2 Classic’in yerini alarak 1 Aralık 2015’te piyasaya sürüldü ve Kuzey Amerika’da anında “Greatest Hits” statüsü kazandı.

Ayrıca PlayStation 4 sürümü de yayınlandı, ancak PlayStation 3 bağlantı noktasından farklı olarak, emülasyon yoluyla çalışan PlayStation 2 oyunu, ancak hala lisans kısıtlamaları nedeniyle düzenlenmiş kupalar ve bazı şarkılar var.