GTA 5 ve GTA 4 Harita – Which Map is Bigger & Best

GTA 5 ve GTA 4 Harita Boyutu Karşılaştırması, Hangi Harita Daha Büyük ve GTA 5’in En İyi GTA 4’ü? Kısaca Grand Theft Auto Haritalarının Diğer Ayrıntılarını Alın Kir Bisiklet GTA 5.

GTA franchise, AAA türünün yıllık sürümler, yarı pişmiş lansmanlar ve şüpheli DLC gibi tuzaklarının çoğundan kaçındı.

GTA 5 ve GTA 4 Harita - Which Map is Bigger & Best

Rockstar Games’in kaliteye olan bağlılığı ve detaylara gösterilen özen, GTA franchise’ının hiçbir zaman modası geçmiş olma riskini taşımamasını sağlamıştır.

Hayranların bir GTA 4 boyutu oyununu dört gözle beklemelerinin birçok nedeninden biri, Rockstar’ın açık dünya oyun sanatını hemen hemen kırmış olmasıdır.

Açık dünya haritaları ve oyun tasarımı, Breath of the Wild veya Metal Gear Solid 5 kadar zengin bir şey olmasa da, yine de kendi sınıfındalar.

Serinin en önemli başlıklarından ikisine ve haritalarındaki farklılıklara bir göz atalım.

GTA 5 ve GTA 4 Harita Ne Kadar Farklı?

Her iki oyun da aynı franchise’a ait olsa ve benzer DNA’yı paylaşırken, GTA 4 ve 5 bundan daha farklı olamazdı.

Grand Theft Auto 4, seri için yeni bir yönü temsil ediyordu ve belki de Rockstar’ın bugüne kadar aldığı en büyük yaratıcı risk.

Grand Theft Auto 4

GTA 4 Harita, arka planda her büyük patlamayı veya can alıcı noktayı vurgulayan soluk, neredeyse duyulabilir bir kahkaha patlamasıyla şehir içinde duygusuz bir macera değildi.

Bunun yerine, son derece cesur bir hikaye anlatan ve öncekilerden daha incelikli temalarla ilgilenen çok daha kasvetli bir deneyimdi.

Niko’nun GTA 4’teki hikayesi, serideki herhangi bir oyundan çok daha karanlıktı ve Liberty City bunu yansıtacak şekilde tasarlandı.

Harita teknik olarak selefi San Andreas’tan daha küçük. Ancak harita tasarımında önemli olan tek şey boyut değildir.

Liberty City, oyuncuların üzerinde yükselen ve son derece klostrofobik bir ortam yaratan monolitik gökdelenleriyle neredeyse boğuluyor.

Renk paleti aynı zamanda şehre yerleşmiş olan cansız çöküşü de yansıtıyor.

Harita tasarımı sadece oyuncuya büyük bir oyun alanı sağlamaya odaklanmaz, aynı zamanda oyunun temalarını ve tonunu da yansıtır.

Bu nedenle GTA 4 Haritası ün haritası biraz kuru ve neredeyse boğucu olabilir. Ancak, hepsi tasarım gereğidir.

Grand Theft Auto 5

Grand Theft Auto 4 sonunda karşılığını veren bir risk olsa da, birçok taraftar daha önce gelen oyunların sıradan, ahlaksız yollarını kaçırdı.

Rockstar’ın ikisi arasında bir denge kurması gerekiyordu ve neredeyse başarıyordu, incelikli temalar içeren Grand Theft Auto 5, gülünç ve üst düzey aksiyon sekanslarıyla noktalanmıştı.

Bununla birlikte harita, bir kimlik krizinden muzdarip değil ve Rockstar’ın başlangıçtan itibaren ne yapmak için yola çıktığı konusunda net.

GTA 5’in San Andreas yorumu, devletin yeni bölümlerini tanıtırken diğerlerini (GTA San Andreas’tan) düşürüyor.

Los Santos bir aşırılık, sefahat ve kibir şehridir ve harita bunu her fırsatta yansıtır. Sokaklar hayat dolu ama her şeyin merkezinde son derece boş bir şey var.

Harita, coğrafi çeşitlilik, dağlar, kayalıklar ve hatta manzaralı sahil kenarlarıyla zengindir.

Yine de, oyuncu her türlü tuhaflığı bulacak ve çoğu karakter şehirden nasıl kurtulmak istediklerinden şikayet edecek.

Bu, Los Santos’taki yaşamın iyi olabileceğini, ancak suç ve aşırılık temelde hayatın her alanına sızdığını gösteriyor.

Hayali Los Santos’a gelip iyi bir yaşam sürmek olan Michael, her saniye şehirdeki varlığından nefret ediyor gibi görünüyor ve tamamen perişan.

Harita son derece büyük ve Rockstar Games‘in istediği türden Vinewood küstahlığını yansıtıyor.

Yine de, oyun ve tematik unsurları oldukça dikkatli bir şekilde dengeleyen, belki de en mükemmel boyutlu açık dünya haritasıdır.