Grafik Kartı Oluyor Nasıl Anlarsınız 2021 – Graphics Card Dying Signs

Grafik Kartı Oluyor bilgisayar verilerinizi bir monitörde görüntülemek için kullanıldığından, herhangi bir bilgisayarın vazgeçilmez bir bileşenidir.

Gerekirse, birçok küçük işletme sahibi gibi çeşitli programlara daha fazla güç sağlamak için yüksek güçlü bir grafik kartı (grafik işleme birimi – GPU olarak da bilinir) takabilirsiniz.

Grafik Kartı Oluyor Nasıl Anlarsınız 2021

Ancak, bir grafik kartı arızası görsel bozulmalara neden olabilir veya bilgisayarınızı kullanılamaz hale getirebilir.

Ölmekte Olan Grafik Kartı Oluyor İşaretleri

Ancak, yeni bir ekran kartı satın almadan önce GPU’nun gerçekten sorunlarınıza neden olup olmadığını anlamak gerekir. Aşağıdaki bölümlerde, grafik kartının ölmüş olup olmadığını nasıl kontrol edeceğinizi göstereceğiz.

Kepenk

Deklanşör, kötü bir grafik kartının yaygın işaretlerinden biridir. Bu durumla karşılaşırsanız, hemen sonuca varmayın, çünkü ölmekte olan bir sabit disk veya bozuk RAM de aynı tür davranışlara neden olabilir.

Ancak uyarı işaretleriyle birlikte kepenk atarsanız, grafik kartının yanlış gitmesi muhtemeldir. Bir oyun oynarken, kekemelik tipik olarak fark edilir ve genellikle kare hızında yüksek bir düşüş meydana gelir.

Ekran Hataları

Bu belirti genellikle bir film izlerken veya oyun oynarken ortaya çıkar. Bilgisayar ekranının her yerinde aniden garip şekiller veya renkler görebilirsiniz.

Bilgisayarınızı yeniden başlatırsanız, bazen ekran normale dönebilir. Ancak GPU başarısız olursa, aynı sorun yakında geri gelecektir.

Garip Eserler

Ölü grafik kartının başka bir yaygın belirtisidir ve ekran arızalarına benzer. Bazen eserler ekrandaki küçük renkli noktalardan başlayıp bazı garip çizgilere ve ardından desenlere doğru başlar.

Genellikle, GPU yük altına girdiğinde garip yapılar ortaya çıkar. Bilgisayar boştaysa, onları görmezsiniz ancak GPU kısa süre sonra yüklenir ve sonra da görünürler.

Fan Gürültüsü

Fan gürültüsü, ölmekte olan bir GPU ile doğrudan ilişkili değildir, ancak ölü grafik kartının arkasındaki bir neden olabilir.

Ancak fan gürültüsünün normalden daha yüksek olduğuna dikkat etmelisiniz. Grafik kartındaki fan yanlış giderse, bu, GPU’nun olması gerekenden daha sıcak çalışabileceği anlamına gelir.

Ölümün Mavi Ekranı

Her zaman bir dizi nedenden dolayı meydana gelen mavi ölüm hataları ekranına aşina olabilirsiniz. Bunun sabit sürücüler, RAM, ekran kartları veya diğer parçalarla ilgili olup olmadığını bilmiyorsunuz.

Ancak oyun oynamak veya film izlemek gibi grafik ağırlıklı bazı görevleri gerçekleştirirseniz, mavi ekran GPU’nuzun ölmekte olduğunu gösteriyor olabilir.

Bu kadar çok şey öğrendikten sonra, grafik kartınızın ölüp bitmediğini nasıl anlayacağınızı biliyorsunuz. Bu işaretlerden biriyle karşılaşırsanız, GPU’nuz başarısız olabilir.

Ancak bu, grafik kartının çıkışta olduğu anlamına gelmez. Böylece, yenisini satın almadan önce video kartını düzeltmek için bazı şeyler yapabilirsiniz.

Dizüstü Bilgisayar Siyah Ekranında Ölen Grafik Kartı Nasıl Giderilir

Grafik Kartı Oluyor Sürücünüzü Güncelleyin veya Geri Alın

GPU sürücüsü eskiyse, oyun oynarken bazı sorunlar görünebilir. Grafik kartı eskiyse, daha yeni bir sürücü sistem kararlılığına zarar verebilir.

Yani, eski sürücüyü güncelleyin. Veya sürücüyü daha önceki bir tarihe geri alın veya sürücüyü yakın zamanda güncellediyseniz daha eski bir sürücüyü yükleyin.

GPU’yu Soğutun

Yukarıda belirtildiği gibi, aşırı ısınma nedeniyle grafik kartı bozulabilir. Sorun yalnızca bir süre 3B grafikleri oluşturduktan sonra ortaya çıkarsa veya GPU’nun fanı işleme sırasında gürültü çıkarırsa kartın sıcaklığını kontrol edebilirsiniz.

Veya kartı çıkarın ve aşırı ısınmayla mücadele etmek için tozu temizlemek için basınçlı hava kullanın. Veya fanı ve grafik çıktıyı düzenlemek için MSI Afterburner gibi bazı araçları kullanın.

Video Kablosunu Kontrol Edin

Video kartınızı bağlamak için kullanılan kablo ve bilgisayar yanlış giderse, tuhaf görsel efektler görünebilir.

Bu nedenle, kablonun her iki tarafa da düzgün şekilde takıldığından emin olun veya denemek için kabloyu değiştirebilirsiniz.

Kartın Doğru Yerleştirildiğinden Emin Olun

Grafik kartının verimli çalışmasını sağlamak için PCI yuvalarına takılmalıdır. Ek elektrik fişlerine ihtiyaç duyarsa, kıpırdatma odası olmadan takıldıklarından emin olun. Aksi takdirde, GPU ile ilgili sorunlar ortaya çıkar.

Ekran Kartını Değiştirin

Grafik kartını teşhis ettikten sonra, kart gerçekten ölmüşse, yenisini satın almanız ve bozuk GPU’yu değiştirmeniz gerekir.