Grafik Kartı Hayranları Donmuyor – Graphics Card Fans Not Spinning

Grafik Kartı Hayranları Donmuyor Başlangıçta ve Düzgün Çalışmıyor. Reasons Why PC Graphics Card Fans Not Spinning Nedenleri Video Duzenleme Icin En Iyi Grafik Kartı.

İlk kez kurucuların karşılaşabileceği yaygın bir sorun, sistemlerini oluşturup ilk kez açtıktan sonra, grafik kartı fanlarının dönmediğini fark etmeleridir.

Grafik Kartı Hayranları Donmuyor - Graphics Card Fans Not Spinning

Bu inanılmaz derecede sinir bozucu olabilir ve potansiyel bir sorun olduğuna işaret edebilir.

Bununla birlikte, çoğu durumda, gerçek şudur ki, muhtemelen inşaatçının gözden kaçırdığı basit bir hatadır ve çözüm basittir.

Bu nedenle, bu kılavuzda, GPU fanınızın dönmemesinin daha yaygın nedenlerinden bazılarına değineceğiz.

GPU Hayranlarının Donmemesinin En Yaygın Nedeni

İster inanın ister inanmayın, bazı grafik kartları belirli bir sıcaklığa ulaşana kadar dönmez.

Sistem gürültüsünü azaltmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış pasif bir soğutma modu ile birlikte gelirler.

Bu örnekte, pek çok kullanıcı GPU fanlarının dönmediğini fark etmeden önce derlemelerini bitiriyor ve sistemlerini belirli bir süre kullanıyor.

Ve sonunda dönmediğini anladıklarında, bir şeyin yanlış olduğunu varsayarlar, oysa gerçekte, kartın çalışması için tasarlandığı yol buydu.

Grafik kartınızda olan şeyin bu olup olmadığını test etmek için, GPU’nuzu yük altına alacak bir oyun veya stres testi / kıyaslama çalıştırın.

Ayrıca MSI Afterburner’ı kurabilir ve fanların hızını manuel olarak artırabilirsiniz Grafik Kartı Hayranları Donmuyor.

Oyun / kıyaslama başladığında veya MSI Afterburner’da manuel olarak ayarlandıktan sonra grafik kartınızın hayranları açılmıyorsa, muhtemelen farklı bir sorununuz vardır.

Diğer problemler

GPU dışında her şeyin açık olduğu yepyeni bir PC yapınız varsa, grafik kartınızın fanlarının neden dönmemesinin şu diğer yaygın nedenlerini kontrol edin:

PCIe Gücü Takılı Değil

İlk kez kuranların bazıları bir şeyler takmayı unutuyor. Epeyce sistem kurdum ve daha önce bir şeyler takmayı unutmuşum. Olur.

Bu nedenle, GPU fanlarınızın dönmemesinin bir nedeni, PCIe güç kablosunu PSU’nuzdan takmayı unutmuş olmanız olabilir.

Grafik kartınızın güç kaynağınıza bağlı olup olmadığını kontrol edin.

Yine de, bazı grafik kartlarının 6 veya 8-pinli PCIe güç konektörlerine sahip olmadıklarını, çünkü bunlar yalnızca PCIe şeridi aracılığıyla kendilerine sağlanan güçle çalıştıklarını unutmayın.

Dolayısıyla, güç kaynağınızdan bir PCIe bağlantısıyla bağlanmanıza gerek olmayan bir grafik kartınız varsa ve fanlar dönmüyorsa ve GPU çalışmıyorsa, o zaman başka bir sorun var demektir.

Güç Kablosu Takılı Değil

Muhtemelen bu olası sorun için ‘GPU fanı dönmüyor’ dışında bir terim arıyor olsanız da, bir şey çalışmıyorsa sisteminizdeki tüm bağlantıları iki kez kontrol etmek ve hepsinden emin olmak her zaman iyi bir fikirdir. bağlantılar A fiilen takılı ve B doğru yerleştirilmiş.

Yine de tahminim, GPU fanınızın neden dönmediğinin nedenlerini arıyorsanız, muhtemelen sisteminizdeki diğer bileşenler çalışıyor, ancak yalnızca GPU’nuz çalışmıyor.

Bu nedenle, tüm kabloları yeniden taktıysanız ve hepsinin takılı olduğundan emin olduysanız ve GPU fanınız hala dönmüyorsa, o zaman farklı bir sorunla karşı karşıyasınız demektir ve muhtemelen hatalı bir bileşeniniz vardır.

Genel olarak, bileşenlerinizin tümü doğru şekilde yerleştirilmişse ve GPU’nuza herhangi bir güç gelmiyorsa veya GPU fanlarınız dönmüyorsa, hatalı bir bileşeniniz olabilir. Oradan, aşağıdakileri kontrol etmek iyi bir fikirdir:

Çalışan bir güç kaynağına erişiminiz varsa, onu kurun ve grafik kartınızın ve fanlarının açılıp açılmadığını tekrar kontrol edin.

Açılırsa, orijinal PSU arızalı olabilir. Açılmazsa, anakartınız ve / veya grafik kartınız arızalı olabilir.

Oradan, grafik kartını farklı bir PCIe şeridine takmayı ve anakartınızdaki PCIe şeridinin kötü olup olmadığını görmeyi deneyebilirsiniz.

Hala çalışmıyor, yine de ana kartta veya grafik kartının kendisinde bir sorun olabilir.

GPU’nuz Çok Tozlu mu?

Eski bir sisteminiz varsa ve grafik kartınızdaki fanlar iyi çalışıyordu, ancak şimdi dönmüyorsa, kartı çekip temizlemek isteyebilirsiniz.

Fanlar üzerinde biriken tozu temizlemek için bir kutu basınçlı hava kullanabilirsiniz. Temizledikten sonra, yeniden kontrol edebilir veya aşağıda listelenen olası düzeltmeyi tekrar kontrol etmeden önce deneyebilirsiniz.

GPU’nuzun Fan Yataklarının Yağlanması Gerekiyor mu?

Eskiyen bir grafik kartınız varsa ve fanlar artık dönmüyorsa, fanlar üzerindeki yatakları yeniden yağlayarak bunlardan biraz daha fazla ömür elde edebilirsiniz.

Grafik kartınızı sisteminizden çıkarmanız, fanı çıkarmanız, arkadaki etiketi soymanız ve birkaç damla 3’ü 1 arada ev yağı uygulamanız gerekir.

Yağ hayranlarınızın tekrar dönmesine neden oluyorsa, o zaman harika. Aksi takdirde, grafik kartınız artık sizin için çalışmayacaktır.